آنودایزاسیون چیست؟

آنودایزینگ چیست؟

آنودایزینگ فرایندی است که برای ترویج تشکیل یک لایه اکسید آلومینیوم روی یک ماده پایه با سرعت بیشتری یا با ضخامت بیشتر از آنچه در شرایط طبیعی انجام می شود ، استفاده می شود. در حالی که آنودایزینگ برای چندین ماده پایه دیگر کار می کند ، آلومینیوم بیشترین پاسخ را به آنودایزینگ می دهد. آنودایزینگ برای اولین بار در سال 1920 به عنوان وسیله ای برای جلوگیری از خوردگی اجزای آلومینیوم محبوب شد. از آن زمان ، این ماده نه تنها برای مقاومت در برابر خوردگی ، بلکه همچنین برای مقاومت در برابر سایش و رنگ آمیزی آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجا که اکسید آلومینیوم تقریباً به اندازه آلومینیوم رسانا نیست ، می توان از آن برای اهداف عایق الکتریکی نیز استفاده کرد. آنودایزینگ فواید زیادی دارد ، اما توجه به این نکته مهم است که مقاومت آلومینیوم زیر سطح آنودایز را افزایش نخواهد داد.آنودایزاسیون چیست؟

شناخت لوله و قیمت انواع مدل آن در بازار

آلومینیوم دارای یک لایه اکسید است که در برابر خوردگی و سایش مقاوم است. آلومینیوم خالص به همین دلیل به راحتی خورده نمی شود. با این حال ، آلومینیوم حاوی عناصر آلیاژی دیگر می تواند در معرض خوردگی قرار گیرد مگر اینکه بتوان یک لایه اکسید آلومینیوم ضخیم ایجاد کرد تا از آن محافظت کند. به منظور جلوگیری از خوردگی و سایش آلیاژ آلومینیوم ، روش هایی برای ایجاد این لایه اکسید آلومینیوم ضخیم و محافظ ایجاد شده است. یکی از راه های تشکیل این لایه اکسید از طریق فرایندی به نام آندایزاسیون است.آنودایزاسیون چیست؟

استعلام قیمت ناودانی

آنودایزاسیون چگونه انجام می شود؟

آنودایز کردن آلومینیوم یک فرآیند الکتروشیمیایی محسوب می شود. این شامل مصرف آلیاژ آلومینیوم و غوطه ور شدن آن در مخزنی است که با محلول الکترولیتی پر شده است. این محلول حاوی اسید است. نوع اسید به کاربرد بستگی دارد. پس از غوطه ور شدن ، جریان الکتریکی از طریق آلومینیوم عبور می کند. آلومینیوم آنودایز شده به عنوان آند عمل می کند. یک کاتد نیز درون مخزن قرار می گیرد. معمولاً آلومینیوم یا سرب. جریان الکتریکی باعث اکسید شدن آلومینیوم می شود. فرآیند آندایزینگ ، لایه ای از اکسید آلومینیوم ضخیم تر از آن چیزی است که می توان از طریق اکسیداسیون طبیعی به دست آورد.

رنگرزی یکی دیگر از کاربردهای محبوب آلومینیوم آنودایز است. لایه اکسید آلومینیوم که در طی فرآیند آندایزاسیون روی آلیاژ آلومینیوم ایجاد می شود ، متخلخل است. این اجازه می دهد برخی از رنگها توسط لایه اکسید جذب شوند. اکنون می توان آلیاژهای آلومینیوم را که نمی توان آنها را رنگ کرد ، به تنوع رنگی تبدیل کرد. کاربردهای رنگ آمیزی آلومینیوم آنودایز شامل آثار هنری و علائم آلومینیوم است.آنودایزاسیون چیست؟

آنودایزینگ برای چه استفاده می شود؟

آنودایزینگ معمولاً برای بهبود مقاومت در برابر خوردگی در انواع خاصی از آلیاژهای آلومینیوم استفاده می شود. آلیاژهای آلومینیوم که در معرض محیط های دریایی قرار دارند معمولاً از آندایزاسیون بهره مند می شوند. بدنه کشتی ، اجزای اسکله و سازه های دکل نفتی نمونه های متداول این موارد هستند.

بازار آهن و قیمت آن

آنودایزینگ همچنین برای کنترل سایش استفاده می شود. آلومینیوم که اکسید نشده است در مقایسه با فولاد یا تیتانیوم ماده نسبتاً نرم است. از طرف دیگر ، اکسید آلومینیوم ماده ای بسیار سخت است. در واقع ، اکسیژن آلومینیوم به دلیل سختی زیاد اغلب در کاغذهای کاغذی استفاده می شود. هنگامی که فرایند آندایزینگ یک لایه اکسید آلومینیوم در خارج از آلیاژ آلومینیوم تشکیل می دهد ، مقاومت در برابر سایش آن را بسیار افزایش می دهد زیرا اکسید آلومینیوم ماده سختی است. برنامه هایی که از آنودایزینگ برای مقاومت در برابر سایش استفاده می شود شامل اجزای آلومینیوم است که تحت حرکت مداوم و تماس با مواد دیگر قرار می گیرند.آنودایزاسیون چیست؟

چه فلزاتی را می توان آنودایز کرد؟

آلومینیوم متداول ترین ماده آنودایز است. با این حال ، انواع مختلفی از مواد نیز وجود دارد که می تواند آنودایز شود. منیزیم می تواند آنودایز شود اما کاربردهای آن بسیار محدود است. تیتانیوم شاید دومین ماده رایج آنودایز باشد ، اگرچه هنوز در حدود محبوبیت آلومینیوم وجود ندارد. برخی از مواد به سادگی نباید آنودایز شوند. اگر فولاد کربن از طریق فرایند آندایزاسیون آورده شود ، به سادگی خورده می شود.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *