کلاسهای فولاد ضد زنگ

فولاد ضد زنگ چیست؟

فولاد ضد زنگ یک فولاد کم کربن است که حاوی کروم است. این علاوه بر این کروم است که به فولاد ساده ویژگی های منحصر به فرد ضد لک و خوردگی می دهد. کروم موجود در فولاد امکان تشکیل یک فیلم اکسید کروم خشن ، نامرئی ، مقاوم در برابر خوردگی بر روی سطح فولاد را فراهم می کند. اگر این ماده از نظر مکانیکی یا شیمیایی آسیب دیده باشد ، فیلم خود را بهبود می بخشد (به شرط وجود اکسیژن موجود). با افزودن کروم و عناصر دیگر مانند مولیبدن ، نیکل و ازت ، فولاد مقاومت در برابر خوردگی و سایر خواص را افزایش می دهد.کلاسهای فولاد ضد زنگ

شناخت لوله و قیمت انواع مدل آن در بازار

کلاسهای فولاد ضد زنگ

فولادهای ضد زنگ به طور کلی در 5 کلاس مختلف دسته بندی می شوند. هر یک از آنها با عناصر آلیاژی که بر ریزساختار آنها تأثیر می گذارد و برای آنها نامگذاری شده است ، مشخص می شود.

  • فولادهای ضد زنگ مارتنزیتی
  • فولادهای زنگ نزن فریتی
  • فولادهای ضد زنگ آستنیتی
  • فولادهای ضد زنگ دوبلکس (فریتی-آستنیتی)
  • فولادهای ضد زنگ بارش- سخت شدن (PH)
  • فولاد ضد زنگ مارتنزیتی

گریدهای ضد زنگ Martensitic گروهی از آلیاژهای ضدزنگ هستند که برای مقاومت در برابر خوردگی و سخت شدن (با استفاده از عملیات حرارتی) ساخته شده اند. تمام گریدهای مارتنزیتی از فولادهای کروم ساده و بدون نیکل هستند. همه این گریدها مغناطیسی هستند. گریدهای مارتنزیتی عمدتا در مواردی که به سختی ، مقاومت و مقاومت در برابر سایش نیاز باشد ، استفاده می شوند.

انواع درجه :

نوع 410:

درجه اصلی مارتنزیتی است که حاوی محتوای آلیاژ کمتری است. این یک هزینه نسبتاً کم است و یک هدف کلی است که از جنس استنلس استیل قابل درمان با حرارت است. به طور معمول در مواردی که خوردگی خیلی شدید نباشد (مانند هوا ، آب ، برخی مواد شیمیایی و اسیدهای غذایی) استفاده می شود. برنامه های کاربردی برای این محصول می تواند شامل قطعات نیاز به ترکیبی از مقاومت و مقاومت در برابر خوردگی ، مانند اتصال دهنده ها باشد.کلاسهای فولاد ضد زنگ

نوع 410S:

میزان کربن کمتری نسبت به نوع 410 را در خود نگه می دارد ، اما قابلیت جوشکاری بهبود یافته با سختی کم را فراهم می کند. این یک فولاد کروم مقاوم در برابر خوردگی و حرارت است.

نوع 414:

این نوع برای بهبود مقاومت در برابر خوردگی ، میزان نیکل (2٪) را افزایش داده است. کاربردهای معمول آن شامل فنر و کارد و چنگال است.

نوع 416:

فسفر و گوگرد اضافه شده در این نوع باعث بهبود قابلیت تراشکاری می شود. برنامه های معمول شامل قطعات ماشین پیچ است.

نوع 420:

افزایش کربن در این نوع به بهبود خواص مکانیکی کمک می کند. کاربردهای معمول شامل ابزار جراحی است.

نوع 431:

برای مقاومت در برابر خوردگی بیشتر و خواص مکانیکی خوب ، محتوای کروم را افزایش داده است. برنامه های معمول شامل قطعات با مقاومت بالا مانند شیرآلات و پمپ ها هستند.

نوع 440:

افزایش بیشتر مقدار کروم و کربن به بهبود مقاومت و مقاومت در برابر خوردگی این نوع کمک می کند. کاربردهای معمول شامل ابزار جراحی است.

فولاد ضد زنگ فریتیک

نمرات ضد زنگ فریتیک در برابر خوردگی و اکسیداسیون مقاومت می کنند ، در حالی که در برابر فشار و ترک خوردگی مقاوم هستند. اگرچه این فولادها مغناطیسی هستند اما با استفاده از عملیات حرارتی نمی توان آنها را سخت کرد. هنگامی که براده کاری می شود ، این نمرات را می توان سرد کار کرد. مقاومت آنها در برابر خوردگی بالاتر از گریدهای مارتنزیتی است ، اما بیشتر از گریدهای آستنیتی پایین ترند. این گریدها از فولادهای کروم مستقیم و بدون نیکل هستند و اغلب برای تزئینات تزئینی  سینک ظرفشویی و برخی از کاربردهای خودرو مانند سیستم های اگزوز استفاده می شوند.کلاسهای فولاد ضد زنگ

بازار آهن و قیمت آن

نوع 430:

گرید پایه ای که مقاومت به خوردگی کمتری نسبت به نوع 304 دارد. این نوع در برابر خورنده هایی مانند اسید نیتریک ، گازهای گوگرد و بسیاری از اسیدهای آلی و غذایی مقاومت دارد.

نوع 405:

این نوع محتوای کروم کمتری همراه با آلومینیوم اضافه شده دارد. این ترکیب شیمیایی به هنگام خنک شدن در دمای بالا از سخت شدن آن جلوگیری می کند. برنامه های معمول شامل مبدل های حرارتی است.

نوع 409:

به دلیل کاهش محتوای کروم ، یکی از گرانترین درجه های ضد زنگ است. این نوع فقط باید برای قطعات داخلی یا خارجی در محیط های خورنده غیر بحرانی استفاده شود. برنامه های معمول شامل سهام صدا خفه کن است.

نوع 434:

این نوع دارای محتوای مولیبدن است که باعث بهبود مقاومت در برابر خوردگی می شود. برنامه های معمول می توانند شامل اتصالات و اتصالات خودرو باشند.

نوع 436:

این گرید دارای کلمبیوم برای مقاومت در برابر خوردگی و حرارت است. بیشتر کاربردهای معمولی شامل قطعات کشیده شده در عمق هستند.

نوع 442:

به دلیل افزایش محتوای کروم ، مقاومت مقیاس پذیری بهبود یافته است. این برنامه ها می توانند شامل قطعات کوره و بخاری باشند.

مدل های مختلف ورق و قیمت آن ها

نوع 446:

برای بهبود بیشتر مقاومت در برابر خوردگی و پوسته پوسته شدن در دمای بالا ، محتوای کروم حتی بالاتر نیز اضافه شده است. این درجه با مقاومت در برابر اکسیداسیون در محیط گوگرد بسیار خوب است.

فولاد ضد زنگ آستنیتی :

Austenitic Stainless رایج ترین کلاس ضد زنگ است. مقادیر بالای کروم و نیکل در این گروه مقاومت در برابر خوردگی و خواص مکانیکی بسیار خوبی را ایجاد می کند. آنها از طریق عملیات حرارتی قابل سخت شدن نیستند ، اما به طور قابل توجهی از طریق سرما سخت می شوند. هیچ یک از نمرات این کلاس مغناطیسی نیستند.کلاسهای فولاد ضد زنگ

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *