قیمت نبشی

نبشی یکی از پروفیل‌های ساختمانی است که کاربردهای مختلفی دارد. از این فلز در پروژه‌های عمرانی و برای اتصالات فلزی به کرار استفاده می‌شود. همچنین به دلیل تنوع آن در مدل‌هایی که دارد می‌توان از آن در پروژه‌های ساختمانی نیز استفاده‌های فراوانی کرد. در این مقاله به بررسی مباحث زیر پرداخته‌ایم. برای اطلاع دقیق از قیمت روز این فلز با ما تماس بگیرید.

قیمت نبشی

اگر به دنبال اطلاعات بیشتری راجع‌به این فلزات هستید، می‌توانید مقالات دیگر که در رابطه با این پروفیل است را در وبلاگ ما بخوانید.

با متداول‌ترین پروفیل فلزی آشنا شدید

همان‌طور که می‌دانید از مصالح زیادی برای به اتمام رساندن فرایند ساخت یک پروژه عمرانی و یا ساختمان سازی استفاده می‌شود. یکی از رایج‌ترین این مصالح، متریال‌های فلزی هستند که انواع گوناگونی دارند. پروفیل‌ها دارای انواع مختلف و به طبع آن دارای کاربردهای متعددی نیز هستند.

نبشی یکی از انواع پروفیل است که در ساخت اسکلت ساختمان‌های فلزی کاربردهای بیشماری دارد. برخی از کاربردهای این پروفیل مختص به قسمت‌های درونی ساختمان مانند سقف بوده و برخی دیگر از کاربردهایش نیز برای قسمت‌های روکار و تزئینات ساختمانی است. به عنوان مثال از این فلز برای ساخت قسمت‌های پر رفت و آمد یک ساختمان مانند راه رو کمک گرفته می‌شود. برای قسمت‌های داخلی نیز می‌توان به استفاده از آن برای داخل سقف‌هایی که ماهیت بتنی دارند اشاره کرد.

انواع نبشی

این پروفیل برای اهداف مختلفی از جنس فولاد گرفته تا پی وی سی و آلومینیوم تولید می‌شود. به صورت کلی این فلزات را بر اساس نحوه تولید به دو گروه پرسی و فابریک و بر اساس شکل ظاهری به دو دسته بال مساوی و بال نامساوی تقسیم بندی می‌کنند.

فلزات پرسی را از ورق‌هایی با طول 6 متر که از وسط خم شده‌اند می‌سازند که به آن شکل داده و سپس از آن در پروژه‌های ساختمان استفاده می‌کنند. اما در فلزات فابریک، این پروفیل از همان ابتدا به صورت شکل نهایی این فلز از خط تولید خارج می‌شود. به لحاظ شکل ظاهری نیز این پروفیل‌ها را به دو دسته بال مساوی و بال نامساوی تقسیم بندی می‌کنند که از روی شکل ظاهری آن‌ها به راحتی می‌توان متوجه تفاوت بین آن‌ها شد.

نحوه مشخص کردن این فلزات در نقشه‌های ساختمانی

استفاده از این پروفیل‌ها برای پروژه‌های ساختمانی کاربردهای گوناگونی دارد؛ از ساخت چهارچوب‌ها گرفته تا ساخت خرپا و یا استفاده برای اتصالات فلزی و نبشی کشی دیوارهای ساختمان‌های آجری و سفالی. به همین خاطر چگونگی استفاده از این پروفیل در ساختمان‌ها و یا پروژه‌های عمرانی اهمیت بالایی دارد.

از همین‌رو جزئیات و چگونی استفاده از آن‌ها در نقشه‌های ساختمانی درج می‌شود و تحت نظارت مستقیم مهندس ناظر و پیمانکار قرار می‌گیرد. نبشی را در نقشه‌های ساختمانی با حرف انگلیسی L نمایش می‌دهند و عددی که در کنار آن درج می‌کنند، نشان دهنده طول آن است. اگر تنها یک عدد در کنار این حرف درج شده باشد نشان دهنده فلزی با بال مساوی و اگر دو عدد به صورت ضرب در یک دیگر درج شده بود، نشان دهنده فلزی با بال نامساوی است.

روش ساخت این پروفیل

جالب است بدانید که حدود 80 درصد فلزاتی که در صنایع مختلف از جمله ساخت و ساز استفاده می‌شوند به کمک روش نورد ساخته شده‌اند. اقتصادی‌ترین روش ساخت پروفیل‌ها نیز نورد کاری است. برای ساخت این فلز به کمک این روش، شمش خام را از غلتک‌های که از پیش تعیین شده است عبور می‌دهند تا دچار تغییر شکل، طول و اندازه شود.

یکی از مزیت‌های این روش این است که برای تولید قطعات طویل نیز بسیار مناسب است. همان‌طور که در ابتدای مطلب ذکر کردیم اگر یک فلز از ابتدا با کمک این روش ساخته شود، به آن نبشی فابریک می‌گوییم. در فلزات پرسی نیز ابتدا ورق آهنی به کمک دستگاه فرمینگ خم می‌شود که این سری از پروفیل‌ها نیز با نام پرسی در بازار به فروش می‌رسند. از مزیت‌های این روش نسبت به روش فابریک، می‌توان به سرعت بالای تولید آن اشاره کرد.

چگونگی محاسبه وزن این فلزات

اگر قصد داشته باشید وزن یک شاخه از این محصول را اندازه گیری کنید باید به جدول وزن نبشی مراجعه کنید. روش‌های مختلفی برای اندازه گیری وزن این پروفیل وجود دارد اما یکی از روش‌های متداول آن استفاده از فرمول برای محاسبه وزن است. البته قبل از هر چیزی به این موضوع توجه داشته باشید که میزان میل تولیدی توسط تولید کننده و شرکت‌های مختلف، فرق می‌کند.

قیمت نبشی

فرمول محاسبه این پروفیل عبارت است از:     چگالی*طول بال*2*ضخامت*طول شاخه

[وزن نبشی بال مساوی =ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ]

1000

نبشی با مشخصات فنی 4*40*40 نشان دهنده این است که طول بال‌ها مساوی و 40 میلی متر است و ضخامت هر یک از آن‌ها نیز 4 میلی متر است. اگر در نقشه‌های ساختمانی و یا فرمول محاسبه وزن این پروفیل علامت L200 یا L200*300 را دیدید، بیانگر فلز با بال مساوی با طول 200 میلی متر و یا فلز با بال نامساوی با طول 200 در 300 میلی متر است.

کاربرد این فلزات

این پروفیل به صورت چندتایی و یا تکی در ساختمان سازی کاربرد دارد. در پروژه‌های عمرانی برای اتصال تیرآهن که خود نوعی پروفیل به شمار می‌رود به بیم‌های باربر از این فلزات استفاده‌های زیادی می‌شود. همچنین از این فلز به صورت تکه تکه که به آن نبشی لقمه گفته می‌شود نیز برای ساخت شاسی دستگاه‌ها و ماشین آلات صنعتی استفاده‌های زیادی می‌شود. ریل‌هایی که در آسانسورها استفاده می‌شود نیز همگی از این فلزات لقمه ساخته می‌شوند.

قیمت این پروفیل در بازار

همان‌طور که می‌دانید قیمت روز آهن آلات هر روز در حال نوسان است و نمی‌توان لیستی دقیق از قیمت آن‌ها را عنوان کرد. بازار این فلز و سایر پروفیل‌ها نیز تحت تاثیر بازار و قیمت‌های لحظه‌ای است. برای اطلاع دقیق از قیمت آهن و یا انواع مصالح فلزی با کارشناسان فروش ما در آهن آلات شکوهی تماس بگیرید. ما شما را برای خرید مصالح آهنی و فلزی ساختمان راهنمایی خواهیم کرد.